Divadýlko na dlaniDivadýlko na dlani
O nás
Novinky
Program
Repertoir
Soubor
Studio
Fotoalbum
Videoalbum
Kudy k nám
Partneři
Kontakty
Blog
Divadelní nepravidelný občasník
Facebook
Krajská přehlídka Popelka na dlani
Prodej vstupenek online
K. Steigerwald repertoir

A tak tě prosím, kníže

aneb Klauniáda pro dva pány, cibuli, špek a fantazii
Foto



FOTOGRAFIE
28. 3. 2009 >>
26. 8. 2007 >>
25. 11. 2006 >>
20. 7. 2006 >>
klauniáda
premiéra:
20. 7. 2006
délka představení: 70 minut
Stručně
Před texty Karla Steigerwalda varuje čtenáře Jan Vedral (v knize Steigerwaldových divadelních her "Devět komedií z konce století", kterou vydalo nakladatelství Větrné mlýny) mimo jiné těmito slovy:

"Autor Vám dává k dispozici jen jednotlivé prvky, často ve špatně označených krabicích. Rozbalujte a skládejte si je sami. Ve světě panelů a prefabrikátů, řízeném uživatelskými manuály, je tento dramatický postoj mnohem spíše ironickým komentářem než přesvědčením o stylové konsekventnosti. Zábavnost skládaček z Ikey umocňuje to, že často nevíte, jak je který prvek v návodu označen. Tak i u Steigerwalda. Předmět zobrazení se často tváří jako téma. Příběh, o který zdánlivě jde, není vůbec důležitý; důležitý je totiž příběh jeho dodatečné rekonstrukce, skutečný smysl díla to však neobjasňuje, spíše zatemňuje. Tyto hry jsou vhodné pro znalce stavebnice Merkur a luštitele hádanek. Nic se v nich nejeví samo o sobě, ale pouze ve složitých kontextech. Milovníky jednoduchého světa varujeme – zde jsou lvi pochybností i s blechami nejistot. Kdo chce od divadla a četby her, aby mu potvrdily, co si o světě myslí, ten se se zlou potáže. Dostane se mu „odpovědí, na které se nikdo neptá.“

V duchu těchto slov jsme se snažili vyhrát si se skládankou Steigerwaldova textu, co se nám podařilo "složit" už račte posoudit sami. V každém případě byl ten půlrok zkoušení a přetváření tohoto textu pro nás tři velmi příjemným a přínosným dobrodružstvím. Tři muži na jedné "lodi", už to samo o sobě je zážitkem vpravdě literárním. Lákala nás i možnost vyzkoušet si na jevišti klauniádu dvou herců, disciplínu, která vnáší do našeho divadýlka nový rozměr divadelnictví.

Tuto hru jako první hráli v roce 1982 v Divadle v Řeznické pánové K. Heřmánek a Z. Dušek, pro ně přímo byla i napsána. Ve hře jsou použity motivy z povídek M. J. Saltykova-Ščedrina a A. P. Čechova, což jistě přispívá k její nadčasovosti a nic nevadí, že společenské poměry se za posledních dvacet let v našem státě podstatně proměnily a hra byla v době svého prvního uvedení jistě vnímána zcela jinak než dnes. Stejné to je i s ostatními hrami Karla Steigerwalda, které tvořily nejslavnější kapitoly ústeckého Činoherního studia a pražského Divadla Na zábradlí, a které dodnes žijí svým vlastním životem. Tento divadelní text není tak slavný jako Steigerwaldova tetralogie – Tatarská pouť, Dobové tance, Foxtrot a Neapolská choroba, ale vznikl ve stejné době a ve stejných tvůrčích podmínkách.

Děkujeme svým blízkým za všestrannou podporu a toleranci při zkoušení a pomoc při výrobě rekvizit a kostýmů.
Osoby a obsazení
Kupec Radek Kotlaba
Notábl Petr Matoušek
Tvůrci
režijní spolupráce Martin Herrmann
Ocenění
cena za herecký výkon v roli Notábla (krajská přehlídka Wintrův Rakovník 2007) Petr Matoušek
cena za herecký výkon v roli Kupce (krajská přehlídka Wintrův Rakovník 2007) Radek Kotlaba
1. doporučení na národní přehlídku Divadelní Třebíč / Děčín (krajská přehlídka Wintrův Rakovník 2007) tvůrčí kolektiv Divadýlka
cena za scénografii (krajská přehlídka Wintrův Rakovník 2007) tvůrčí kolektiv Divadýlka
doporučení na přehlídku Jiráskův Hronov (národní přehlídka Divadelní Děčín 2007) tvůrčí kolektiv Divadýlka
cena za hereckou souhru (národní přehlídka Divadelní Děčín 2007) Radek Kotlaba
Petr Matoušek
účast na přehlídce (Jiráskův Hronov 2007) tvůrčí kolektiv Divadýlka

© Divadýlko na dlani 1998 - 2024 | Webmaster